Güzellik Uzmanı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık belgesi almak için kaç gün sigorta lazım?

Ustalık belgesi ve Kalfalık belgesi almak isteyen kişiler, belge talep ettikleri meslek dalından olmak şartıyla, toplam 5 yıl (1.825 gün ) SGK yada BAĞKUR prim ödemelerinin yapıldığını belgelemeleri gerekmektedir.

Ustalık belgesi nasıl alınır 2021?

Ustalık ya da kalfalık belgesi almanın genel olarak iki yolu vardır. Birincisi fiilen eğitime devam ederek ikincisi ise eğitim almadan doğrudan sınava girerek belge alınır. Birinci seçenekte, Mesleki Eğitim Merkezlerinde çıraklık eğitimine katılarak 2 -3 yıl sonunda yapılan sınava girilir ve kalfalık belgesi alınır.

MYK belgesi ile ustalık belgesi alınır mı?

Belge İşlemleri 4.Seviye süresi geçmemiş MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Mesleki Eğitim Merkezine başvurunuzu yaptıktan sonra yapılacak denklik işlemi sonucu belge aldığınız meslek ile ilgili “Teorik e-Sınav” ve “Uygulama Sınavına” girerek ” Ustalık Belgesi ” alabilirsiniz.

Döner ustalık belgesi nasıl alınır?

Ustalık belgesi başvuru işlemleri yılın 365 günü yapılabilmektedir. Teorik eğitim ve e-sınav için gerekli belgelerin hazırlanarak mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapmanız yeterli olmaktadır. Ustalık belgesi başvuru işleminizi takip eden sınav tarihinden en az 2 ay önce yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Kalfalık sınavı ne zaman 2021?

10- Kalfalık ve Ustalık sınavlarının yapılması (Beceri Sınavı /Teorik Sınav ): 1-22 Ağustos 2021 tarihleri arasında yayınlanacak program doğrultusunda okulumuzdan alınacak beceri sınavına giriş belgesinde yazan tarih ve saatte beceri sınavları gerçekleştirilecektir.

Ustalık belgesi kaç puanla alınır?

Kalfalık Ve Ustalık Sınavlarında Her Dersten En Az 50 Puan Alanlar Başarılı Sayılır. Tüm Derslerden Sınava Katılan Ve Beceri Sınavında Başarılı Olanlar, Başarısız Dersleri Bulunanlardan Tüm Sınavlardan Aldığı Puanların Ortalaması 50’den Fazla Olması Halinde Başarısız Olduğu Ders Ve Derslerden Başarılı Sayılır.

Ustalık belgesi için kaç saat gerekli?

160 Saat Süreli Kurs Bitirme Belgeleri 1 Ay Çalışmışlıkla Eş Değerdir. 3 Yıllık Meslek Liselerinden (Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim) 1986-1987 Eğitim Öğretim Yılı Sonrasında Mezun Olanlar, Diplomalarındaki Alanda Beceri Sınavı İle Ustalık Belgesi Alabilir.

Ustalık belgesi almak için ne gerekli?

Ustalık Belgesi Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

  • Öğrenim belgesini aslı ve bir adet fotokopisi.
  • Kalfalık belgesi aslı ve bir adet fotokopisi.
  • Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi.
  • İki adet biyometrik fotoğraf.
  • Başvuruya esas kanıt evraklar.

Kalfalık belgesi almak için nereye başvurulur?

Mesleki eğitim merkezi yoluyla kalfalık belgesi almak mümkündür. Bu belgeyi almak için kişinin 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir. Mesleki eğitim merkezinin meslekle ilgili sınavına girip ve bu sınavdan başarılı olması gerekmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi ustalık belgesi yerine geçer mi?

Çıralık, kalfalık, meslek eğitim kursları, İŞKUR ve UMEM kurslarından alınan belgeler Mesleki Yeterlilik Belgesi yerine geçmemektedir. Mesleki yeterlilik belgenizi aldıysanız o işte yetkin olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Mesleki yeterlilik belgesi diploma yerine de geçerli sayılmaz.

MYK ustalık belgesi nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi, bireylerin herhangi bir meslekte, Mesleki Yeterlilik Kurumu ( MYK ) tarafından oluşturulmuş ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları karşılamaları halinde sahip olabilecekleri bir belgedir. Değerlendirme sonucunda başarılı bulunan adaylar mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaktadırlar.

You might be interested:  Güzellik Uzmanlığı Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

MYK ustalik belgesi nereden alınır?

İşçiler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan bu kuruluşları, Mesleki Yeterlilik Kurumu İnternet sitesi üzerinde, yetkilendirilmiş kuruluşlar modülünden arama yaparak bulabilirler. Uygun kuruluş bulunduktan sonra ise, işçi bu kuruma yeterlilik belgesi edinmek için başvuruda bulunmalıdır.

Ustalık belgesi olmadan işyeri açılır mı?

İş yeri Açmalarda; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 30. maddesine göre, bu Kanun Kapsamında bulunan mesleklerde (133 meslek dalı) Ustalık Belgesi istenmektedir. İş yeri sahibinin Ustalık Belgesi yoksa yanında çalıştırdığı elemanların Ustalık Belgesiyle de İşyeri açabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *